Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


22nd Open Russian Film Festival Kinotavr

Sochi (Russia) - 04 June 2011 - 11 June 2011

http://kinotavr.ru/ru

2016 2015 2014 2013 2012 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003



 



Official Catalogue (in Russian and English)

Jury

 
Jury chair man :
Alexander MINDADZE, scriptwriter, film director

Ekaterina VILKOVA, actress
Sabina EREMEEVA, producer
Pavel KOSTOMAROV, director of photography
Andrei PROSHKIN, film director
Yuri STOYANOV, actor
Konstantin SHAVLOVSKY, film critic


Kinotavr . Shorts :

Jury chair man :
Mikhail KRICHMAN, director of photography

Oksana BYCHKOVA, film director
Sergei ZEMLYANUKHIN, programme director of OFK “Kinoshock”, film scholar
Alisa KHAZANOVA, actress


Opening film


Two days, 2011

(Два дня)


Avdotya SMIRNOVA
(Авдотья СМИРНОВА)



Closing film


Yelena, 2010

(Елена)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)



Full-length film competition


Ikona sezona, 2012

(Икона сезона)


Fuad IBRAGIMBEKOV (Фуад ИБРАГИМБЕКОВ)

Sergey SHVYDKOY (Сергей ШВЫДКОЙ)


Brothel Lights, 2011

(Огни притона)


Aleksandr GORDON (2)
(Александр ГОРДОН (2))


Indifference, 2011

(Безразличие)


Oleg FLYANGOLTS
(Олег ФЛЯНГОЛЬЦ)


Into Smithereens, 2011

(Вдребезги)


Roman KARIMOV
(Роман КАРИМОВ )


Loot, 2011

(Бабло)


Konstantin BUSLOV
(Константин БУСЛОВ)


My Dad, Baryshnikov, 2011

(Мой папа - Барышников)


Dmitriy POVOLOTSKY
(Дмитрий ПОВОЛОЦКИЙ)


Patria o muerte / Motherland or Death, 2011

(Родина или смерть)


Vitali MANSKY
(Виталий МАНСКИЙ)


The Beduin, 2011

(Бедуин)


Igor VOLOSHIN
(Игорь ВОЛОШИН)


The Dry Valley, 2011

(Суходол)


Aleksandra STRELYANAYA
(Александра СТРЕЛЯНАЯ)


The Hunter, 2011

(Охотник)


Bakur BAKURADZE
(Бакур БАКУРАДЗЕ)


The Practice of Beauty, 2011

(Упражнения в прекрасном)


Viktor SHAMIROV
(Виктор ШАМИРОВ)


Twilight Portrait, 2011

(Портрет в сумерках)


Angelina NIKONOVA
(Ангелина НИКОНОВА)


Without Men, 2011

(Без мужчин)


Rezo GIGINISHVILY (Резо ГИГИНЕЙШВИЛИ)

Alissa KHMELNITSKAYA (Алиса ХМЕЛЬНИЦКАЯ)


Gromozeka, 2010

(Громозека)


Vladimir KOTT
(Владимир КОТТ)



Short Film Competition


Cross-Country Run, 2011

(Кросс)


Marina VRODA
(Марина ВРОДА)


Insignificant Details Of The Accidental Episode, 2011

(Незначительные подробности случайного эпизода)


Mikhail MESTETSKY
(Михаил МЕСТЕЦКИЙ)


Maniakalnye proyavleniya miss Izolda K, 2011

(Маниакальные проявления мисс Изольды К)


Mariya BOLTNEVA
(Мария БОЛТНЕВА)


Not Available, 2011

(Недоступен)


Anton BILZHO
(Антон БИЛЬЖО)


Number Seven, 2011

(Седьмой)


Ivan STEBUNOV
(Иван СТЕБУНОВ)


The Hippocratic Oath, 2011

(Клятва Гиппократа)


Vladimir NEPEVNY
(Владимир НЕПЕВНЫЙ)


The World of Fixture / Fastener Solutions, 2011

(Мир крепежа)


Mikhail SEGAL
(Михаил СЕГАЛ)


Today Is Such a Morning, 2011

(Весь день будет утро)


Roman ZHIRNYKH (Роман ЖИРНЫХ)

Renata PIOTROVSKI (Рената ПИОТРОВСКИ)


Brotherhood of Men, 2010

(БРАТиЯ)


Dmitriy DYUZHEV
(Дмитрий ДЮЖЕВ)


Butterfies of Trip City, 2010

(Бабочки города Глюк)


Nika BELIANINA
(Ника БЕЛЯНИНА)


Dog-Rose, 2010

(Шиповник)


Nigina SAIFULLAEVA
(Нигина САЙФУЛЛАЕВА)


Floor Covering, 2010

(Половое покрытие)


Aleksandr BALAKHONOV
(Александр БАЛАХОНОВ)


Give Mine Take Mine, 2010

(Мое-твое)


Valentina YAKOVLEVA
(Валентина ЯКОВЛЕВА)


Happy Purchase, 2010

(Счастливая покупка)


Zhora KRYZHOVNIKOV
(Жора КРЫЖОВНИКОВ)


Nail, 2010

(Гвоздь)


Mikhail LOKSHIN
(Михаил ЛОКШИН)


No Problem, 2010

(No Problem)


Mariya AGRANOVICH
(Мария АГРАНОВИЧ)


Reaching Out To Mama, 2010

(Дотянуться до мамы)


Olga KAPTUR / TOMENKO
(Ольга КАПТУР / ТОМЕНКО)


Sea of Desires, 2010

(Море желаний)


Shota GAMISONYA
(Шота ГАМИСОНИЯ)


The Hadron Collider, 2010

(Адронный коллайдер.)


Mariya LEVINA
(Мария ЛЕВИНА)


Without words, 2010

(Без слов)


Ivan SHAKHNAZAROV
(Иван ШАХНАЗАРОВ)


Lednikoviy period, 2009

(Ледниковый период)


Andrei GRYAZEV
(Андрей ГРЯЗЕВ)



Cinema on the square


Burnt by the Sun 3 : Citadel, 2011

(Утомленные солнцем 3 : Цитадель)


Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)


Lovey-Dovey 3, 2011

(Любовь-морковь 3)


Sergey GINZBURG
(Сергей ГИНЗБУРГ)


The Female, 2011

(Самка)


Grigori KONSTANTINOPOLSKY
(Григорий КОНСТАНТИНОПОЛЬСКИЙ)


Generation P, 2010

(Поколение П)


Viktor GINZBURG
(Виктор ГИНЗБУРГ)


Guy from Mars, 2010

(Парень с Марса)


Sergey OSIPYAN
(Сергей ОСИПЬЯН)


Lucky Trouble, 2010

(Выкрутасы)


Levan GABRIADZE
(Леван ГАБРИАДЗЕ)


Pyrammid / Russian Ponzi, 2010

(ПираМММида)


Eldar SALAVATOV
(Эльдар САЛАВАТОВ)


Six Degrees of Celebration, 2010

(Елки)


Timur BEKMAMBETOV
(Тимур БЕКМАМБЕТОВ)


The Edge, 2010

(Край)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


Three Warriors and the Shamakhan Tzaritsa, 2010

(Три богатыря и Шамаханская царица)


Sergey GLEZIN
(Сергей ГЛЕЗИН)


FIGA.RO, 2009

(ФИГА.RO)


Rano KUBAEVA
(Рано КУБАЕВА)


The Rowan Waltz / Ashberry Waltz, 2009

(Рябиновый вальс)


Alena SEMENOVA (Алена СЕМЕНОВА)

Aleksandr SMIRNOV (Александр СМИРНОВ)



Special event


I Love You, 2011

(Я тебя люблю)


Pavel KOSTOMAROV (Павел КОСТОМАРОВ)

Aleksandr RASTORGUYEV (Александр РАСТОРГУЕВ)


Eastern Drift, 2010

(Евразиец)


Sharunas BARTAS
(Шарунас БАРТАС)


Innocent Saturday, 2010

(В субботу)


Aleksandr MINDADZE
(Александр МИНДАДЗЕ)



Retrospective 1


Chistye prudy, 1965

(Чистые пруды)


Aleksey SAKHAROV
(Алексей САХАРОВ)


Friends and Years, 1965

(Друзья и годы)


Viktor SOKOLOV
(Виктор СОКОЛОВ)


Hot july, 1965

(Знойный июль)


Viktor TREGUBOVICH
(Виктор ТРЕГУБОВИЧ)


Working Settlement, 1965

(Рабочий поселок)


Vladimir VENGEROV
(Владимир ВЕНГЕРОВ)


There Lived an Old Man and an Old Woman, 1964

(Жили-были старик со старухой)


Grigori CHUKHRAY
(Григорий ЧУХРАЙ)


If You Are Right, 1963

(Если ты прав...)


Yuri YEGOROV
(Юрий ЕГОРОВ)


On Duty, 1963

(При исполнении служебных обязанностей)


Ilya GURIN
(Илья ГУРИН)


Silence, 1963

(Тишина)


Vladimir BASOV
(Владимир БАСОВ)



Retrospective 2


An Old Life Drama, 1971

(Драма из старинной жизни)


Ilya AVERBAKH
(Илья АВЕРБАХ)


Katerina Ismaylova, 1966

(Катерина Измайлова)


Mikhail SHAPIRO
(Михаил ШАПИРО)


Most pereiyti nelzya, 1960

(Мост перейти нельзя)


Teodor VULFOVICH (Теодор ВУЛЬФОВИЧ)

Nikita KURIKHIN (Никита КУРИХИН)


The Witch, 1958

(Ведьма)


Aleksandr ABRAMOV (2)
(Александр АБРАМОВ (2))


A Big Family, 1954

(Большая семья)


Iosif KHEIFITS
(Иосиф ХЕЙФИЦ)


Concert On The Screen. The Malefactor, 1940

(Концерт на экране. Злоумышленник)


Semyon TIMOSHENKO
(Семён ТИМОШЕНКО)


Crime And Punishment, 1940

(Преступление и наказание)


Pavel KOLOMIYTSEV
(Павел КОЛОМИЙЦЕВ)


Tale About The Silly Little Mouse, 1940

(Сказка о глупом мышонке)


Mikhail TSEKHANOVSKY
(Михаил ЦЕХАНОВСКИЙ)


Mask, 1938

(Маска)


Sergey SPLOSHNOV
(Сергей СПЛОШНОВ)


The Bear, 1938

(Медведь)


Isidor ANNENSKY
(Исидор АННЕНСКИЙ)


The Burbot, 1938

(Налим)


Sergey SPLOSHNOV
(Сергей СПЛОШНОВ)


Tale about a Priest and his worker Bada (The Market), 1930

(Сказка о попе и работнике его Балде)


Mikhail TSEKHANOVSKY
(Михаил ЦЕХАНОВСКИЙ)


Pochta, 1929

(Почта)


Mikhail TSEKHANOVSKY
(Михаил ЦЕХАНОВСКИЙ)


Screws, 1927

(Винтик-шпинтик)


Vladislav TVARDOSKY
(Владислав ТВАРДОВСКИЙ)


Katerina Izmaylova, 1926

(Катерина Измайлова)


Cheslav SABINSKY
(Чеслав САБИНСКИЙ)


A Comedian, 1923

(Комедиантка)


Aleksandr IVANOVSKY
(Александр ИВАНОВСКИЙ)



Other films


ЛЕТНЯЯ ЭЙФОРИЯ / SUMM ER EUPHORIA : МЕЖДУ ПОЛЬ ШЕЙ И КИТАЕМ (Between Poland and China) – Curator : Andrey PLAKHOV

- Дорогие мои дети (My Dear Children), 2009, Kazakhstan, 95 min., Dir. Zhanna ISSABAYEVA
- Евразиец (Eastern Drift), 2010, Lithuania – Russia – France, 111 min., Dir. Sharunas BARTAS
- Масакра (Massacre), 2010, Belarus, 100 min., Dir. Andrei KUDINENKO
- Письма к ангелу (Letters To An Angel), 2009, Kazakhstan, 92 min., Dir. Yermek SHINARBAYEV
- Свет-аке (The Light Thief), 2010, Kyrgyzstan – France – Germany – The Netherlands, 80 min, Dir. Aktan ARYM KUBAT

ROUND TABLES


The world changed yesterday. Today is your turn
EFE CAKAREL, founder and director of the online-cinemateque “Mubi”
SAM KLEBANOV, president of the film company “Cinema without frontiers”

The post-soviet cinematic space: freedom, artist, market
Andrei PLAKHOV, film critic

Shifting directors – shifting images of the world
Round table of the journal “Iskusstvo kino” and the festival “Kinotavr”
DANIIL DONDUREI, editor-in-chief of the journal “Iskusstvo kino”





Commentaries and bibliography


- Kinotavr 2011: Russian Cinema as a State of Mind Birgit BEUMERS, Nancy CONDEE, kinokultura.com, 2011


Awards


First prize :

Indifference (Безразличие), 2011, by Oleg FLYANGOLTS (Олег ФЛЯНГОЛЬЦ)

Best directing :

The Hunter (Охотник), 2011, by Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)

Best first film :

Loot (Бабло), 2011, by Konstantin BUSLOV (Константин БУСЛОВ)

Best actress :

Tatyana SHAPOVALOVA for the film The Hunter (Охотник), 2011, by Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)

Best actor :

Konstantin YUSHKEVICH for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Best Cinematography :

Iben BULL for the film Twilight Portrait (Портрет в сумерках), 2011, by Angelina NIKONOVA (Ангелина НИКОНОВА)

Best Screenplay :

Gosha KUTSENKO for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Viktor SHAMIROV for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Konstantin YUSHKEVICH for the film The Practice of Beauty (Упражнения в прекрасном), 2011, by Viktor SHAMIROV (Виктор ШАМИРОВ)

Best music :

Aleksandr MANOTSKOV for the film My Dad, Baryshnikov (Мой папа - Барышников), 2011, by Dmitriy POVOLOTSKY (Дмитрий ПОВОЛОЦКИЙ)

Special Jury prize :

Oxana FANDERA for the film Brothel Lights (Огни притона), 2011, by Aleksandr GORDON (2) (Александр ГОРДОН (2))

Best Short Film :

The World of Fixture / Fastener Solutions (Мир крепежа), 2011, by Mikhail SEGAL (Михаил СЕГАЛ)

Diploma :

Insignificant Details Of The Accidental Episode (Незначительные подробности случайного эпизода), 2011, by Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)

No Problem (No Problem), 2010, by Mariya AGRANOVICH (Мария АГРАНОВИЧ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

The Hunter (Охотник), 2011, by Bakur BAKURADZE (Бакур БАКУРАДЗЕ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Diploma :

Patria o muerte / Motherland or Death (Родина или смерть), 2011, by Vitali MANSKY (Виталий МАНСКИЙ)

Guild of Historians of Cinema and Film Critics Prize :

Insignificant Details Of The Accidental Episode (Незначительные подробности случайного эпизода), 2011, by Mikhail MESTETSKY (Михаил МЕСТЕЦКИЙ)