Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


18th Open Film Festival for students and beginners

Moscow (Russia) - 12 March 2011 - 19 March 2011

http://www.centerfest.ru/svanna/

2014 2013 2012 2010



 

Competition

- About the White Swans (Про белых лебедей), 2011, documentary, 15 min., by Sergo USTYAN (Серго УСТЯН)
- Bay people (Бухтеане), 2011, documentary, 33 min., by Dmitriy SEMIBRATOV (Дмитрий СЕМИБРАТОВ)
- Bez Khrista na yolke (Без Христа на ёлке), 2011, fiction, 7 min., by Yelena SERYOGINA (Елена СЕРЕГИНА)
- Bezdenezhnye (Безденежные), 2011, documentary, 54 min., by Nikolay MARKOZOV (Николай МАРКОЗОВ)
- Blind (Слепые), 2011, animation, 3.32 min., by Tatyana PIROGOVA (Татьяна ПИРОГОВА)
- Bum (Бум), 2011, fiction, 8 min., by
- Chance (Шанс), 2011, fiction, 14 min., by Aleksandr FOMICHEV (Александр ФОМИЧЕВ)
- Dalekie blizkie (Далекие близкие), 2011, fiction, 24 min., by Mikhail BOGDASAROV (2) (Михаил БОГДАСАРОВ (2))
- Diogen 2011 (Диоген 2011), 2011, documentary, 7 min., by Tatyana NOVIKOVA (Татьяна НОВИКОВА), Nikolay SHKUNOV (Николай ШКУНОВ)
- Dlinnoukhoe dostoyanie Rossii (Длинноухое достояние России), 2011, documentary, 22 min., by Tatyana NOVIKOVA (Татьяна НОВИКОВА)
- Dnevnik snovideniy (Дневник сновидений), 2011, fiction, 38 min., by Viktor EROSHENKO (Виктор ЕРОШЕНКО)
- Don’t You Understand? You’ll! (Не понимаешь? Поймешь!), 2011, fiction, 17 min., by Woo JUNG SEOK (Ву ЧЖУН СОК)
- Dunovenie vetra (Дуновение ветра), 2011, fiction, 28 min., by Vasilisa YEGOROVA (Василиса ЕГОРОВА)
- Farewell Lenon ! (Прощай, Леннон!), 2011, fiction, 15 min., by Oleg AGEYCHEV (Олег АГЕЙЧЕВ)
- Gena-skoraya pomoshch (Гена-скорая помощь), 2011, documentary, 10 min., by Anton VETROV (Антон ВЕТРОВ)
- Grand Mother (Бабушка), 2011, fiction, 15 min., by Anastasia KASHLAKOVA (Анастасия КАШЛАКОВА)
- Hero (Герой), 2011, fiction, 35 min., by Sergey ZARUBA (Сергей ЗАРУБА)
- How I Treated Death (Как я поступил со смертью), 2011, fiction, 20 min., by Yevgeniya KULIJANOVA (Евгения КУЛИДЖАНОВА)
- Igra po pravilam (Игра по правилам), 2011, fiction, 26 min., by Yelizaveta KANUNNIKOVA (Елизавета КАНУННИКОВА)
- In a Hurry (Впопыхах), 2011, animation, 3 min., by Olga KORSHUNOVA (Ольга КОРШУНОВА)
- In your Hands (В твоих руках), 2011, fiction, 14 min., by Timofei KHARKEVICH (Тимофей ХАРКЕВИЧ)
- Iney v borodu (Иней в бороду), 2011, animation, 2 min., by Sonia SOLO (Соня СОЛО)
- K istokam (К истокам), 2011, documentary, 18 min., by Ksenia KADANOVA (Ксения КАДАНОВА)
- Kolya So (Коля Со), 2011, documentary, 17 min., by Tatyana PAN (Татьяна ПАН)
- Kontrakt (Контракт), 2011, fiction, 11 min., by Yevgeni TATAROV (Евгений ТАТАРОВ)
- Konvoir (Конвоир), 2011, fiction, 16 min., by Dmitriy GRITSENKO (Дмитрий ГРИЦЕНКО)
- Kraski (Краски), 2011, fiction, 10 min., by Nikolay ALEKSEEV (2) (Николай АЛЕКСЕЕВ (2)), E. KALACHIKHIN (Е. КАЛАЧИХИН)
- Krylya (Крылья), 2011, fiction, 12 min., by Anna MACHILSKAYA (Анна МАЧИЛЬСКАЯ)
- Ku-Ku Kukushonok (Ку-ку Кукушонок), 2011, documentary, 37 min., by Natalya POLYAKOVA (Наталия ПОЛЯКОВА)
- Kuda uletayut goluby (Куда улетают голуби), 2011, documentary, 21 min., by Konstantin SALTYKOV (Константин САЛТЫКОВ)
- Love (Love), 2011, fiction, 3.22 min., by Boris GUTS (Борис ГУЦ)
- Maks's Friend (Друг Макса), 2011, fiction, 16 min., by Ivan ZUYEV (Иван ЗУЕВ)
- Malenkie veshchi, kotorykh ya boyus (Маленькие вещи, которых я боюсь), 2011, fiction, 15 min., by Aleksandra PERESHEYEVA (Александра ПЕРШЕЕВА)
- Marina (Марина), 2011, fiction, 19 min., by Sonia KARPUNINA (Соня КАРПУНИНА)
- Muzyka tramvaya (Музыка трамвая), 2011, fiction, 13 min., by Katya LUNINA (Катя ЛУНИНА)
- Na schastye (На счастье!), 2011, fiction, 15 min., by Viktor ZAYTSEV (Виктор ЗАЙЦЕВ)
- Obyknovennyy patriotizm (Обыкновенный патриотизм), 2011, documentary, 10 min., by Inga SHCHPANOVSKAYA (Инга ЩЕПАНОВСКАЯ)
- Po Chekhovu (По Чехову), 2011, documentary, 18 min., by Aleksey SMIRNOV (4) (Алексей СМИРНОВ (4))
- Po pravilam gornogo mira (По правилам горного мира), 2011, documentary, 18 min., by Aleksandr ZARCHIKOV (Александр ЗАРЧИКОВ)
- Pochemu - tak? (Почему - так?), 2011, documentary, 15 min., by Svetlana LOBANOVA (Светлана ЛОБАНОВА)
- Pochemu ty grustish, dedushka ? ... (Почему ты грустишь, дедушка?..), 2011, documentary, 28 min., by Andrei KOZLOV (Андрей КОЗЛОВ)
- Poem (Стихотворение), 2011, fiction, 27 min., by Dmitriy MALICH (Дмитрий МАЛИЧ)
- Pokolenie (Поколение), 2011, fiction, 8 min., by Maksim FIRSENKO (Максим ФИРСЕНКО)
- Poltora nerva (Полтора нерва), 2011, documentary, 43 min., by Sergey PETROCHENKO (Сергей ПЕТРОЧЕНКО)
- Poor Nastya (Бедная Настя), 2011, fiction, 14 min., by Ilya SAVELYEV (Илья САВЕЛЬЕВ)
- Portret moego papy (Портрет моего папы), 2011, documentary, 23 min., by Sasha BYZANOVA (Саша БУЗАНОВА)
- Poslannik (Посланник), 2011, fiction, 14 min., by Viktor SHCHUR (Виктор ЩУР)
- Predetermination (Предопределение), 2011, fiction, 10 min., by David MEDAROV (Давид МЕДАРОВ)
- Pyushchie igrushki (Пьющие игрушки), 2011, fiction, 54 min., by Olga MAZHARA (Ольга МАЖАРА)
- Rayskoe derevo (Райское Дерево), 2011, fiction, 16 min., by Viktor NALETOV (Виктор НАЛЕТОВ)
- Relations (Родные), 2011, fiction, 10 min., by Aleksandra PERESHEYEVA (Александра ПЕРШЕЕВА)
- Romeo and Juliette (Ромео и Джульетта 21), 2011, fiction, 23 min., by Stas TARNOPOLSKY (Стас ТАРНОПОЛЬСКИЙ)
- Russian Patriot (Русский патриот), 2011, documentary, 19 min., by Dmitriy BOGOLYUBOV (Дмитрий БОГОЛЮБОВ), Lana NAYDENOVA (Лана НАЙДЕНОВА)
- Space Cowboys (Космические Колумбы), 2011, documentary, 16 min., by Viktor KISLOV (Виктор КИСЛОВ)
- Svet inoy (Свет иной), 2011, fiction, 12 min., by Konstantin SALTYKOV (Константин САЛТЫКОВ)
- Takaya zhe, kak i ne ty (Такая же, как и не ты), 2011, fiction, 19 min., by Pavel DROZDOV (2) (Павел ДРОЗДОВ (2)), Yelena ZELENINA (Елена ЗЕЛЕНИНА)
- Tandem (Тандем), 2011, documentary, 34 min., by Ivan SAVCHENKO (Иван САВЧЕНКО)
- Tanya Number 5 (Таня "5-ая"), 2011, documentary, 45 min., by Dmitriy KUBASOV (Дмитрий КУБАСОВ)
- Telema (Телема), 2011, documentary, 47 min., by Oleg USHAKOV (Олег УШАКОВ)
- The Wings (Крылья), 2011, fiction, 10 min., by Anatoli SHULYEV (Анатолий ШУЛЬЕВ)
- To survive (To survive), 2011, documentary, 15 min., by Polina FERARI (Полина ФЕРАРИ)
- Two Diaries (Два дневника), 2011, fiction, 10 min., by Yulia POSPELOVA (Юлия ПОСПЕЛОВА)
- V storonu sveta (В сторону света!), 2011, documentary, 6 min., by Ivan KUKAKEVYA (Иван КУРАКЕВИЯ)
- Vals. Priboy (Вальс. Прибой), 2011, documentary, 16 min., by Salomeya BAUER (Саломея БАУЭР)
- Vasilyok. O Lyubvi i o zhizni mysli... (Василёк. О любви и о жизни мысли...), 2011, documentary, 28 min., by Yelena MERZLYAKOVA (Елена МЕРЗЛЯКОВА)
- Vikings Saga (Сага о Викингах), 2011, documentary, 48 min., by Dmitriy BOGOLYUBOV (Дмитрий БОГОЛЮБОВ)
- Vnuki po perepiske (Внуки по переписке), 2011, documentary, 24 min., by Anna JITOMIRSKAYA (Анна ЖИТОМИРСКАЯ)
- Vtrecha (Встреча), 2011, fiction, 14 min., by Viktor TSATRYAN (Виктор ЦАТРЯН)
- Where the River Begins (Где начинается река), 2011, documentary, 26 min., by Vasili KOVALEVSKY (Василий КОВАЛЕВСКИЙ)
- Zarisovki ukhodyashchey oseni (Зарисовки уходящей осени), 2011, fiction, 13 min., by Aleksey SADOVNIKOV (Алексей САДОВНИКОВ)
- Zhizn. Mgnovenie do... (Жизнь. Мгновение до...), 2011, documentary, 30 min., by
- Zoya (Зоя), 2011, fiction, 12 min., by Daria POLYAKOVA (Дарья ПОЛЯКОВА)
- 2 in 1 (2 в 1), 2010, documentary, 27 min., by Svetlana SIGALAYEVA (Светлана СИГАЛАЕВА)
- 61 minutes in an Hour (61 минута в час), 2010, fiction, 15 min., by Gala TUMALI (Гала ТУМАЛИ)
- A Pure Man / The Pure One (Чистый человек), 2010, documentary, 43 min., by Marusya SYROYECHKOVSKAYA (Маруся СЫРОЕЧКОВСКАЯ)
- A Star Named Viktor Tvoy (Звезда по имени Виктор Цой), 2010, documentary, 26 min., by Sofia TROSHINA (Софья ТРОШИНА)
- Absinth (Полынь), 2010, animation, 7 min., by Natalia EVDOKIMOVA (Наталья ЕВДОКИМОВА)
- Akhpyur (Istochnik) (Ахпюр (Источник)), 2010, documentary, 13 min., by Yulia MORSKAYA (Юлия МОРСКАЯ)
- Ambitious (Енмеш), 2010, fiction, 21 min., by Aynur ASKAROV (Айнур АСКАРОВ)
- ANIMA (ANIMA), 2010, animation, 14 min., by Maksim SHILOV (Максим ШИЛОВ)
- Anyuta (Анюта), 2010, fiction, 12 min., by Mariya MOROZOVA (Мария МОРОЗОВА)
- April (Апрель), 2010, documentary, 10 min., by Svetlana AKUNKA (Светлана АКУНКА)
- Artdzaest Irystona ili vspominaya dom (Артдзаест Ирыстона или Вспоминая дом), 2010, documentary, 18 min., by Anna FEDOSOVA (Анна ФЕДОСОВА)
- Auntie Nettle (Тетушка Крапива), 2010, animation, 5.31 min., by Svetlana ZUYEVA (Светлана ЗУЕВА)
- Azbuka strakhov (Азбука страхов), 2010, documentary, 14 min., by Mariya MURASHOVA (Мария МУРАШОВА)
- Aznif (Азниф), 2010, fiction, 20 min., by Eduard OGANESIAN (Эдуард ОГАНЕСЯН)
- Bang! (Бах), 2010, animation, 5.33 min., by Anton DYAKOV (Антон ДЬЯКОВ)
- Behind the door (За дверью), 2010, fiction, 16 min., by Danila SOLOVYEV (Данила СОЛОВЬЕВ)
- Belye slony (Белые слоны), 2010, fiction, 13 min., by Vadim EFF (Вадим ЭФФ)
- Benefis (Бенефис), 2010, fiction, 30 min., by Natalia GLUMNUSHINA (Наталья ГЛУМНУШИНА), Yulia ZAVYALOVA (Юлия ЗАВЬЯЛОВА)
- Bespokoynyy gost (Беспокойный гость), 2010, fiction, 21 min., by Ekhtibar BESHIROV (Эхтибар БЕШИРОВ)
- Bittenii (Predchuvstvie) (Биттэнии (Предчувствие)), 2010, fiction, 13 min., by Mikhail LUKACHEVSKY (Михаил ЛУКАЧЕСКИЙ)
- Bonjour (Bonjour), 2010, animation, 3.16 min., by Anna ABASHINA (Анна АБАШИНА)
- Budarash (Будараш), 2010, fiction, 26 min., by Kirill MODYLEVSKY (Кирилл МОДЫЛЕВСКИЙ)
- Bumazhnye slova (Бумажные слова), 2010, documentary, 8 min., by Yulia BYVSHEVA (Юлия БЫВШЕВА)
- Bumazhnyy korablik (Бумажный кораблик), 2010, animation, 5 min., by Aleksandr TRETYZKOV (Александр ТРЕТЬЯКОВ)
- Byl mesyats avgust (Был месяц август), 2010, fiction, 15 min., by Karina TEDEYEVA (Карина ТЕДЕЕВА)
- Chelovechkin (Человечкин), 2010, fiction, 16 min., by Ruslan NIKULIN (Руслан НИКУЛИН)
- Cherez vykhodnye (Через выходные), 2010, fiction, 28 min., by Yekaterina ERSHOVA (Екатерина ЕРШОВА)
- Chronomania (Хрономания), 2010, fiction, 34 min., by Dmitriy MURAVYEV (Дмитрий МУРАВЬЕВ)
- Chudes ne byvaet (Чудес не бывает), 2010, animation, 7 min., by Polina IKRYANNIKOVA (Полина ИКРЯННИКОВА)
- Coast Warning / Storm Alert (Штормовое предупреждение), 2010, animation, 7.3 min., by Aleksandra SHADRINA (Александра ШАДРИНА)
- Coloured (Окрашено), 2010, fiction, 28 min., by Yulia BELYUSEVA (Юлия БЕЛЮСЕВА)
- Crystalline Happyness (Хрустальное счастье), 2010, documentary, 15 min., by Ninel BAYANOVA (Нинель БАЯНОВА)
- Cuento de Navidad (Cuento de Navidad), 2010, animation, 4 min., by Guzelle GIRFANOVA (Гузель ГИРФАНОВА), Maksim SHILOV (Максим ШИЛОВ)
- Dag (Даг), 2010, fiction, 40 min., by Andrei BADIN (Андрей БАДИН)
- Dersu Uzala. Vospominaniya o filme (Дерсу Узала. Воспоминания о фильме), 2010, documentary, 53 min., by Boris YANKOV (Борис ЯНЬКОВ)
- Devyatoe oblako (Девятое облако), 2010, fiction, 24 min., by YON GE RI KIM (ЕН Г РИ КИМ)
- Dom na kholme (Дом на холме), 2010, fiction, 26 min., by Sergey NOVIK (Сергей НОВИК)
- Domoy (Домой), 2010, fiction, 23 min., by Katerina RAYGORODSKAYA (Катерина РАЙГОРОДСКАЯ)
- Doroga (Дорога), 2010, documentary, 7 min., by Andrei KOLOKOLTSEV (Андрей КОЛОКОЛЬЦЕВ)
- Draft (Черновик), 2010, fiction, 19 min., by Timofei ZHALNIN (Тимофей ЖАЛНИН)
- Dreams (Сны), 2010, documentary, 5 min., by Kirill KULAGIN (Кирилл КУЛАГИН)
- Dymok ot papirosy. Nebo Londona (Дымок от папиросы. Небо Лондона), 2010, fiction, 12 min., by Yelena SERDYUKOVA (Елена СЕРДЮКОВА)
- Earrings (Сережки), 2010, fiction, 13 min., by Kamila SAFINA (Камила САФИНА)
- Eshcho khochu sprosit... (Еще хочу спросить...), 2010, fiction, 15 min., by Veronika CHIBIS (Вероника ЧИБИС)
- Exam (Экзамен), 2010, fiction, 18 min., by Yelena GALYANINA (Елена ГАЛЯНИНА)
- Fairy Tale Therapy (Сказкотерапия), 2010, documentary, 15 min., by Olga KOMAREVTSEVA (Ольга КОМАРЕВЦЕВА)
- Fallingbostel (Fallingbostel), 2010, documentary, 6 min., by Guzelle GIRFANOVA (Гузель ГИРФАНОВА), Ayrat KINYABULATOV (Айрат КИНЬЯБУЛАТОВ)
- Farther (Дальше), 2010, fiction, 7 min., by Aleksandr FILITOV (Александр ФИЛИТОВ)
- Floor Covering (Половое покрытие), 2010, fiction, 22 min., by Aleksandr BALAKHONOV (Александр БАЛАХОНОВ)
- Folklore (Фольклор), 2010, animation, 3 min., by Maksim DEMCHENKO (Максим ДЕМЧЕНКО)
- Fomich (Фомич), 2010, fiction, 10 min., by Nikolay SHKUNOV (Николай ШКУНОВ)
- Force Majeure (Force Majeure), 2010, fiction, 8 min., by Rufat GASANOV (Руфат ГАСАНОВ)
- Fredi Ali (Фреди Али), 2010, documentary, 21 min., by Alissa PINYAYEVA (Алиса ПИНЯЕВА)
- German Orlov. Kapitan bolshoy estrady (Герман Орлов. Капитан большой эстрады), 2010, documentary, 44 min., by Daria NOVOSELOVA (Дарья НОВОСЕЛОВА)
- Geroi nashego vremeni (Герои нашего времени), 2010, documentary, 60 min., by Yelizaveta TRUSEVICH (Елизавета ТРУСЕВИЧ)
- Gonimye sydboy (Гонимые судьбой), 2010, documentary, 21 min., by Lyudmila SOKERKINA (Людмила СОКЕРКИНА)
- Grey Light (Серый свет), 2010, fiction, 10 min., by Maya VETROVA (Майя ВЕТРОВА)
- Gromka moda (Громка мода), 2010, animation, 5 min., by Anna RAZINKOVA (Анна РАЗИНКОВА)
- Happy Purchase (Счастливая покупка), 2010, fiction, 8 min., by Zhora KRYZHOVNIKOV (Жора КРЫЖОВНИКОВ)
- Heritage (Наследство), 2010, documentary, 12 min., by Fariz AKHMEDOV (Фариз АХМЕДОВ)
- High Tension (Высокое напряжение), 2010, animation, 4 min., by Kirill PAVLOV (Кирилл ПАВЛОВ)
- Home Front (Тыл), 2010, fiction, 10 min., by Gala SUKHANOVA (Гала СУХАНОВА)
- Invention of Love (Изобретение любви), 2010, animation, 10 min., by Andrei SHUSHKOV (Андрей ШУШКОВ)
- Jalil (Джалиль), 2010, animation, 4.48 min., by Anna SHEPILOVA (Анна ШЕПИЛОВА)
- Kak-to raz pod Novyy god (Как-то раз под Новый год), 2010, animation, 6.5 min., by Yelena PETKEVICH (Елена ПЕТКЕВИЧ)
- Karusel (Карусель), 2010, fiction, 40 min., by Oleg GALITSY (Олег ГАЛИЦКИЙ)
- Khochetcya pet (Хочется петь), 2010, documentary, 25 min., by Dasha SIDOROVA (Даша СИДОРОВА)
- Khozhdenie po mukham (Хождение по мухам), 2010, documentary, 6 min., by Aleksey ZAKHARCHENKO (Алексей ЗАХАРЧЕНКО)
- Khutorok. Ryba (Хуторок. Рыба), 2010, animation, 10 min., by Dmitriy ERSHOV (Дмитрий ЕРШОВ)
- Kolyunya (Колюня), 2010, fiction, 18 min., by Aleksandr PANKOV (Александр ПАНКОВ)
- Komarinyy uksus (Комариный Укус), 2010, animation, 3 min., by
- Konets dorogi (Конец дороги), 2010, fiction, 21 min., by Vladimir VOLOTSKY (Владимир ВОЛОЦКИЙ)
- Koroche... My v Moskve (Короче... Мы в Москве!), 2010, fiction, 8 min., by Sergey GROZNOV (Сергей ГРОЗНОВ), Yefim FEYGIN (Ефим ФЕЙГИН)
- Kot - povar (Кот - повар), 2010, animation, 2 min., by Anna RYBALKINA (Анна РЫБАЛКИНА)
- Krasnyy treugolnik (Красный треугольник), 2010, documentary, 30 min., by
- Kto, esli ne Ya? (Кто если не я?), 2010, documentary, 15 min., by Mariya SHARIYA (Мария ШАРИЯ)
- Kto-to ryadom. Sekret (Кто-то рядом. Секрет), 2010, animation, 13 min., by Mariya KHOVENKO (Мария ХОВЕНКО)
- Kuda propala Mona (Куда пропала Мона), 2010, animation, 5 min., by Stefania DVOYAK (Стефания ДВОЯК)
- Kulachnyy krug (Кулачный Круг), 2010, documentary, 18 min., by Aleksandr KUSHULYA (Александр КУШУЛЯ)
- Last Floor (Последний этаж), 2010, fiction, 0 min., by Dmitriy SHEVTSOV (Дмитрий ШЕВЦОВ )
- Lessons Of Actor’s Skill (Уроки актерского мастерства), 2010, fiction, 20 min., by Roman SVETLOV (Роман СВЕТЛОВ)
- Lovlya ryby zapreshchena (Ловля рыбы запрещена), 2010, fiction, 7 min., by Valentin ZORKO (Валентин ЗОРКО)
- Lyudi spetsialnogo naznacheniya (Люди специального назначения), 2010, documentary, 23 min., by Nikita SHERONOV (Никита ШЕРОНОВ)
- Marsh-brosok (Марш-бросок), 2010, fiction, 30 min., by Armand CHILINGARYAN (Арман ЧИЛИНГАРЯН)
- Masha and the Bear : First Time in First Grade (Маша и медведь. Первый раз в первый класс), 2010, animation, 7 min., by Olga BAULINA (Ольга БАУЛИНА)
- Master (Мастер), 2010, documentary, 15 min., by Yevgeniya PETROVA (Евгения ПЕТРОВА)
- Matches (Спички), 2010, fiction, 12 min., by Timofei ZHALNIN (Тимофей ЖАЛНИН)
- Meditsina katastrof (Медицина катастроф), 2010, documentary, 23 min., by Roman SAFRONOV (Роман САФРОНОВ), Aleksey CHUKAREV (Алексей ЧУКАРЕВ)
- Meloch (Мелочь), 2010, fiction, 16 min., by Marianna VOLSKAYA (Марианна ВОЛЬСКАЯ)
- Mezhdu Zapadom i Vostokom (Между Западом и Востоком), 2010, documentary, 22 min., by Elchiev VALEKH (Елчиев ВАЛЕХ)
- Miry Valentinay Vasilyevny (Миры Валентины Васильевны), 2010, documentary, 34 min., by Ksandra KOLESNIK (Ксандра КОЛЕСНИК)
- Molitvenniki za ves mir (Молитвенники за весь мир...), 2010, documentary, 20 min., by Yelena DANILENKO (Елена ДАНИЛЕНКО)
- Moment puti (Момент пути), 2010, documentary, 14 min., by Ksenia KADANOVA (Ксения КАДАНОВА), Lana NAYDENOVA (Лана НАЙДЕНОВА)
- Mozhga (Можга), 2010, documentary, 25 min., by Timofei USIKOV (Тимофей УСИКОВ)
- Music Lessons (Уроки музыки), 2010, fiction, 13 min., by Nastasia SIMBIRTSEVA (Настасья СИМБИРЦЕВА)
- Musical Moment (Музыкальный Момент), 2010, fiction, 15 min., by Dmitriy DOLGIKH (Дмитрий ДОЛГИХ)
- My edem, edem, edem... (Мы едем, едем, едем...), 2010, animation, 6 min., by Verik MARINA (Верик МАРИНА)
- My Father is a Communist (Мой папа коммунист), 2010, documentary, 52 min., by Grigori GRISHIN (Григорий ГРИШИН), Olga YAKOVLEVA (2) (Ольга ЯКОВЛЕВА (2))
- My smotreli televizor... (Мы смотрели телевизор...), 2010, fiction, 19 min., by Sergey GROZNOV (Сергей ГРОЗНОВ)
- My: fotka na pamyat (Мы: фотка на память), 2010, documentary, 20 min., by Sergey USTINOV (Сергей УСТИНОВ)
- Myach (Мяч), 2010, fiction, 18 min., by Andrei TROYAN (Андрей ТРОЯН)
- Na glavnom puti (На главном пути), 2010, documentary, 16 min., by Dmitriy RATETOV (Дмитрий РАТЕГОВ)
- Nail (Гвоздь), 2010, fiction, 13.3 min., by Mikhail LOKSHIN (Михаил ЛОКШИН)
- Nasha vstrecha ne sluchayna (Наша встреча не случайна), 2010, fiction, 5 min., by Yelena SERDYUKOVA (Елена СЕРДЮКОВА)
- Nastoyashchee kino (Настоящее кино), 2010, fiction, 7 min., by Dmitriy PISHCHULIN (Дмитрий ПИЩУЛИН)
- Niko Pirosmani (Нико Пиросмани), 2010, animation, 11 min., by Anna ARTEMYEVA (Анна АРТЕМЬЕВА)
- No Problem (No Problem), 2010, fiction, 30 min., by Mariya AGRANOVICH (Мария АГРАНОВИЧ)
- Novoselye (Новоселье), 2010, fiction, 25 min., by Lina GARTSMAN (Лина ГАРЦМАН)
- Nozh Olafa (Нож Олафа), 2010, fiction, 26 min., by Olga CHISTOVA (Ольга ЧИСТОВА)
- Ob odnom dome i dvukh molchaniyakh (Об одном доме и двух молчаниях), 2010, fiction, 18 min., by Yelena SKRIPKINA (Елена СКРИПКИНА)
- Oblako yabloko (Облако яблоко), 2010, fiction, 6 min., by Nastia POLUKHINA (Настя ПОЛУХИНА)
- Obyavlenie (Объявление), 2010, fiction, 5 min., by Ruslan MIKAILOV (Руслан МИКАИЛОВ)
- Odin den Fedora (Один день Федора), 2010, fiction, 15 min., by Marina KOCHEMASOVA (Марина КОЧЕМАСОВА)
- Okhrannik (Охранник), 2010, documentary, 14 min., by Vladislav AMELIN (Владислав АМЕЛИН)
- Old Leaf (Старый листок), 2010, animation, 8 min., by Filipp YARIN (Филипп ЯРИН)
- Once in the park (Однажды в парке), 2010, fiction, 3 min., by Eduard BORDUKOV (Эдуард БОРДУКОВ)
- Once more (Еще раз), 2010, animation, 2.4 min., by Mariya ARKHIPOVA (Мария АРХИПОВА), Yekaterina OVCHINNIKOVA (Екатерина ОВЧИННИКОВА), Tatyana OKRUZHOVA (Татьяна ОКРУЖНОВА), Natalia PAVLYCHEVA (Наталья ПАВЛЫЧЕВА), Yelena PETROVA (2) (Елена ПЕТРОВА (2)), Alina YAKHYAYEVA (Алина ЯХЪЯЕВА)
- Otrazheniya (Отражения), 2010, documentary, 15 min., by Galina TIKHONOVICH (Галина ТИХОНОВИЧ)
- Pages of Fear (Страницы страха), 2010, animation, 8 min., by Dina VELIKOVSKAYA (Дина ВЕЛИКОВСКАЯ)
- Palitra (Палитра), 2010, fiction, 17 min., by Ksenia SHUTOCHKINA (Ксения ШУТОЧКИНА)
- Papa kak papa (Папа как папа), 2010, animation, 12 min., by Sveta ABAKUMOVA (Света АБАКУМОВА)
- Papalsya (Папался), 2010, fiction, 8.2 min., by Gennadi FADEEV (Геннадий ФАДЕЕВ)
- Pelena (Пелена), 2010, fiction, 23 min., by Yuri LAGUTA (Юрий ЛАГУТА)
- Pi/4 (pi/4), 2010, fiction, 2 min., by Aleksey KHRAMTSOV (Алексей ХРАМЦОВ)
- Pir vo vremya zimy (Пир во время зимы), 2010, animation, 13 min., by Ilya PANKRATOV (Илья ПАНКРАТОВ)
- Pismo k uchenomu sosedy (Письмо к ученому соседу), 2010, animation, 8 min., by Nadezhda BOYKO (Надежда БОЙКО)
- Podezd (Подъезд), 2010, fiction, 24 min., by Inna DITS (Инна ДИТЦ)
- Pomegranate for Eve (Гранат для Евы), 2010, fiction, 25 min., by Nikolay YAKIMCHUK (Николай ЯКИМЧУК)
- Poslushayte! (Послушайте!), 2010, animation, 5 min., by Dmitriy MOROZOV (Дмитрий МОРОЗОВ)
- Prayer (Молитва), 2010, fiction, 3 min., by Daniil VOROBYEV (Даниил ВОРОБЬЕВ), Yevgeni TKACHUK (Евгений ТКАЧУК (2))
- Present (Подарок), 2010, fiction, 16 min., by Aleksandr MESHCHERYAKOV (Александр МЕЩЕРЯКОВ)
- Privet. Kak ty? (Привет. как ты?), 2010, fiction, 17 min., by Timofei KHARKEVICH (Тимофей ХАРКЕВИЧ)
- ProDvizhenie (ПроДвижение), 2010, documentary, 16 min., by Natalya YEGOROVA (Наталия ЕГОРОВА)
- Putina (Путина), 2010, documentary, 23 min., by Sergey YAKOVLEV (2) (Сергей ЯКОВЛЕВ (2))
- Pyanitskaya, 25 (Пятницкая, 25), 2010, fiction, 10 min., by Aleksandra GERASIMOVA (Александра ГЕРАСИМОВА)
- Pyat metrov nezemnoy lyubvi (Пять метров неземной любви), 2010, fiction, 13 min., by Sergey GRIBINCHENKO (Сергей ГРИБИНИЧЕНКО)
- Rare Sight (Редкий вид), 2010, animation, 4 min., by Svetlana TUGAYBEY (Светлана ТУГАЙБЕЙ)
- Rasstavaniya (Расставания), 2010, fiction, 12 min., by Konstantin KOLESOV (Константин КОЛЕСОВ)
- Reaching Out To Mama (Дотянуться до мамы), 2010, fiction, 33 min., by Olga KAPTUR / TOMENKO (Ольга КАПТУР / ТОМЕНКО)
- Reality In The Eye (Быль в глаза), 2010, fiction, 20 min., by Artiom ZUBOV (Артем ЗУБОВ)
- Rednecks (Колхозники), 2010, animation, 1.58 min., by Ivan ZOLOTUKHIN (Иван ЗОЛОТУХИН)
- Rhum and cigares (Ром и сигары), 2010, animation, 5 min., by Lyudmila KLINOVA (Людмила КЛИНОВА)
- Roma (Рома), 2010, fiction, 7 min., by Natalia ANDREYEVA (2) (Наталья АНДРЕЕВА (2))
- Russia with Love (Россия с любовью), 2010, documentary, 3 min., by Yelena LELIKOVA (Елена ЛЕЛИКОВА)
- Sea of Desires (Море желаний), 2010, fiction, 27 min., by Shota GAMISONYA (Шота ГАМИСОНИЯ)
- Shizya (Шизя), 2010, fiction, 14 min., by Batyrbek TAYZHANOV (Батырбек ТАЙЖАНОВ)
- Shkola Angliyskogo (Школа Английского), 2010, documentary, 46 min., by Aleksey SAVENKO (Алексей САВЕНКО)
- Silovye linii (Силовые линии), 2010, documentary, 47 min., by Ruslan KOKTOVETS (Руслан КОТКОВЕЦ)
- Skazanie o zemle uralskoy (Сказание о земле уральской), 2010, documentary, 43 min., by Aleksey VETER (Алексей ВЕТЕР)
- Skazka dlya vozroslykh mladshego vozrasta (Сказка для взрослых младшего возраста), 2010, fiction, 38 min., by Natalya BABINTSEVA (Наталия БАБИНЦЕВА)
- Skripka. Etazhom nizhe (Скрипка. Этажом ниже), 2010, fiction, 9 min., by Anton KOLBIN (Антон КОЛБИН), Mikhail TYAZANTSEV (Михаил РЯЗАНЦЕВ)
- Skromnoe puteshestvie (Скромное путешествие), 2010, fiction, 33 min., by Svetlana CHERNIKOVA (Светлана ЧЕРНИКОВА)
- Snowstorm (Завея), 2010, documentary, 15 min., by Ksenia OKHAPKINA (Ксения ОХАПКИНА)
- Some Scenes from the Young Post-Graduate's Life (Кадры из жизни молодого аспиранта), 2010, fiction, 23 min., by Andrei SIMONOV (Андрей СИМОНОВ)
- Soyouz 1 (Союз 1), 2010, documentary, 4 min., by Maksim ZEBREV (Максим ЗЕБРЕВ)
- Splinter (Заноза), 2010, fiction, 5 min., by Robert DAVIDIAN (Роберт ДАВИДЯН)
- Square Meter (Квадратный метр), 2010, documentary, 23 min., by Anton YAROSH (Антон ЯРОШ)
- Staffazh (Стаффаж), 2010, fiction, 19 min., by Svetlana SIVAK (Светлана СИВАК)
- Stalin. Pochemu by net? (Сталин. Почему бы и нет?), 2010, documentary, 14 min., by Kirill SAKHARNOV (Кирилл САХАРНОВ)
- Sto pervaya vesna (Сто первая весна), 2010, documentary, 21 min., by Aleksey MILLER (Алексей МИЛЛЕР)
- Stolichnaya historiya (Столичная история), 2010, fiction, 23 min., by Daria SHUMAKOVA (Дарья ШУМАКОВА)
- Stones (Камни), 2010, fiction, 30 min., by Eduard TADEVOSYAN (Эдуард ТАДЕВОСЯН)
- Strana zabytykh geroyev (Страна забытых героев), 2010, documentary, 15 min., by Daniil ANANYEV (Даниил АНАНЬЕВ), Daria SHERMAN (Дарья ШЕРМАН)
- Strasti po Matveyu (Страсти по Матвею), 2010, fiction, 8 min., by Yakov SIVCHENKO (Яков СИВЧЕНКО)
- Sushchestvitelnoe zhit (Существительное жить), 2010, fiction, 14 min., by Anna NAUMOVA (Анна НАУМОВА)
- Suvenir na pamyat (Сувенир на память), 2010, fiction, 23 min., by Mariya DOLMATOVA (Мария ДОЛМАТОВА)
- Svet zhizni (Свет жизни), 2010, fiction, 40 min., by Irina ORLOVA (Ирина ОРЛОВА)
- Svidanie s Antonom (Свидание с Антоном), 2010, documentary, 8 min., by Yekaterina NASEDKINA (Екатерина НАСЕДКИНА)
- Svoimi glazami (Своими глазами), 2010, animation, 2 min., by Anna MIRONENKO (Анна МИРОНЕНКО)
- Tabula rasa (Tabula rasa), 2010, documentary, 6 min., by Ruslan GABDRAKHMANOV (Руслан ГАБДРАХМАНОВ)
- Takov kak est... (Таков как есть...), 2010, documentary, 18 min., by
- Teni nezabytykh predkov (Тени незабытых предков), 2010, fiction, 12 min., by Ashot KESHCHIAN (Ашот КЕЩЯН)
- Teorema parallelnykh liniy (Теорема параллельных линий), 2010, fiction, 20 min., by Pavel KHODNEV (Павел ХОДНЕВ)
- Teoriya dvukh zerkal (Теория двух зеркал), 2010, fiction, 24 min., by Andrei TSIBULSKY (Андрей ЦИБУЛЬСКИЙ)
- The Angel (Ангел), 2010, fiction, 15 min., by Daria SAVCHENKO (Дарья САВЧЕНКО)
- The Arc (Ковчег), 2010, documentary, 41 min., by Anna VOROBIEVA (Анна ВОРОБЬЕВА)
- The Ballerina and the Mirror (Балерина и зеркало), 2010, animation, 3.16 min., by Natalya SURINOVICH (Наталия СУРИНОВИЧ)
- The Bread (Хлеб), 2010, fiction, 8 min., by Oxana SOLODKOVA (Оксана СОЛОДКОВА)
- The Chance (Шанс), 2010, fiction, 20 min., by Sonia KARPUNINA (Соня КАРПУНИНА)
- The Clerk (Клерк), 2010, fiction, 26 min., by Dmitriy TERENIN (Дмитрий ТЕРЕНИН)
- The Fern (Папоротник), 2010, fiction, 18 min., by Tatyana GORA (Татьяна ГОРА)
- The Ocean (Океан), 2010, documentary, 38 min., by Igor BELYAEV (Игорь БЕЛЯЕВ)
- The Playmate (Друг детства), 2010, animation, 11 min., by Yulia POSTAVSKAYA (Юлия ПОСТАВСКАЯ)
- The Price of Victory (Цена победы), 2010, documentary, 15 min., by Anna SOKOLOVA (Анна СОКОЛОВА)
- The Suitcase (Чемодан), 2010, animation, 4 min., by Mariya USHAKOVA (Мария УШАКОВА)
- The Umbrella (Зонтик), 2010, fiction, 8 min., by Garnik PETROSYAN (Гарник ПЕТРОСЯН)
- The Women’s Day Gift (Подарок), 2010, animation, 9 min., by Mikhail DVORIANKIN (Михаил ДВОРЯНКИН)
- Tруба (Труба), 2010, fiction, 21 min., by Stanislav SHEVCHENKO (Станислав ШЕВЧЕНКО)
- To Be Or Seem To Be (Быть или казаться), 2010, documentary, 27 min., by Yevgeniya MARCHENKO (Евгения МАРЧЕНКО)
- To Trust (Верить!), 2010, fiction, 27 min., by Valia SHCHEGLOVA (Валя ЩЕГЛОВА)
- To, chto meshalo umeret (То, что мешало умереть), 2010, fiction, 13 min., by Aleksandr SOSOV (Александр СОСОВ)
- Touch me (Тронь меня), 2010, fiction, 23 min., by Anton SUSHKEVICH (Антон СУШКЕВИЧ)
- Tough Joe (Tough Joe), 2010, animation, 3 min., by Anton KAROLYUK (Антон КАРОЛЮК)
- Transportny krizis (Транспортный кризис), 2010, fiction, 12 min., by Timofei UKHOV (Тимофей УХОВ)
- Tri Gordye Eli (Три Гордые Ели), 2010, fiction, 14 min., by Polina KARANDASHEVA (Полина КАРАНДАШЕВА)
- Truby strachnogo cuda (Трубы страшного суда), 2010, fiction, 12 min., by Dmitriy YAROSLAVSY (Дмитрий ЯРОСЛАВСКИЙ)
- Trudnye deti (Трудные дети), 2010, documentary, 48 min., by Galina BARYSHNIKOVA (Галина БАРЫШНИКОВА), Andrei ROZENLAT (Андрей РОЗЕНБЛАТ)
- Ty zabyl, vo chto my igrali? (Ты забыл, во что мы играли?!), 2010, fiction, 32 min., by Dmitriy MAYOROV (Дмитрий МАЙОРОВ)
- Ubiystvo, kotorogo ne bylo (Убийство, которого не было), 2010, animation, 5 min., by Tim ALEKSANDROV (Тим АЛЕКСАНДРОВ)
- Uchitel musyki (Учитель музыки), 2010, fiction, 13 min., by Dmitriy MATYUKHIN (Дмитрий МАТЮХИН)
- Uderzhat vremya (Удержать время), 2010, fiction, 25 min., by Marina KIRYUKHINA (Марина КИРЮХИНА)
- Uskolzayushchiy obraz (Ускользающий образ), 2010, fiction, 15 min., by Daniil KUZNETSOV (Даниил КУЗНЕЦОВ)
- Uzhe posdno (Уже поздно), 2010, fiction, 0 min., by Aleksey KAZAKOV (Алексей КАЗАКОВ)
- V dukhe fantazii (В духе фантазии), 2010, fiction, 20 min., by Yuri LEYZEROV (Юрий ЛЕЙЗЕРОВ)
- Valeriy Sharonov. Vokrug sveta (Валерий Шаронов. Вокруг света), 2010, documentary, 26 min., by Olga LUNINA (Ольга ЛУНИНА)
- Vechnoe (Вечное), 2010, fiction, 3 min., by Konstantin SALTYKOV (Константин САЛТЫКОВ)
- Veliki (Велики), 2010, fiction, 10 min., by Yelena MERZLYAKOVA (Елена МЕРЗЛЯКОВА)
- Viktoriya (Виктория), 2010, fiction, 11 min., by Svetozar GOLOVLYOV (Светозар ГОЛОВЛЕВ)
- Vlada (Влада), 2010, documentary, 15 min., by Yulia KOZLOVA (2) (Юлия КОЗЛОВА (2))
- Vokzal (Вокзал), 2010, fiction, 6 min., by Lyudmila LEBEDEVA (Людмила ЛЕБЕДЕВА)
- Vologodskie chudesa (Вологодские чудеса), 2010, animation, 3 min., by Ksenia SHRIUOVA (Ксения ШКРИУОВА)
- Volunteer (Доброволец), 2010, documentary, 32 min., by Olga KOROTKAYA (Ольга КОРОТКАЯ)
- Vstrecha po obyavleniyu (Встреча по объявлению), 2010, fiction, 17 min., by Yekaterina GARKUSHA (Екатерина ГАРЬКУША)
- Vsyo leto v odin den (Все лето в один день), 2010, fiction, 16 min., by Irina KHRAMOVA (Ирина ХРАМОВА)
- Vsyo ravno ego ne broshu... (Все равно его не брошу...), 2010, animation, 2 min., by Yuri ULCHENKO (Юрий УЛЬЧЕНКО)
- Vsyo v tvoikh rukakh (Все в твоих руках), 2010, fiction, 23 min., by Viktoria LOPACH (Виктория ЛОПАЧ)
- Vtoraya posle voyny (Вторая после войны), 2010, documentary, 16 min., by Vadim BROZGOL (Вадим БРОЗГОЛЬ)
- Vtrecha (Встреча), 2010, fiction, 8 min., by Georgi SOLDATOV (Георгий СОЛДАТОВ)
- Vynuzhdennaya posadka (Вынужденная посадка), 2010, animation, 4 min., by Vladislav TITAGIN (Владислав ТИТАГИН)
- Vzroslenie (Взросление), 2010, fiction, 27 min., by Yelizaveta KEFALBA (Елизавета КЕФАЛЬБА)
- Way Home (Дорога домой), 2010, documentary, 10 min., by Mariya POPRITSAK (Мария ПОПРИЦАК)
- What do you want ? (Чего ты хочешь?), 2010, fiction, 11 min., by Valentina KOLOMYTSEVA (Валентина КОЛОМЫЦЕВА)
- What is Freedom ? (Что такое свобода?), 2010, documentary, 14 min., by Olga KOMAREVTSEVA (Ольга КОМАРЕВЦЕВА)
- Without words (Без слов), 2010, fiction, 16 min., by Ivan SHAKHNAZAROV (Иван ШАХНАЗАРОВ)
- Words (Слова), 2010, documentary, 5 min., by Olga KASYANOVA (Ольга КАСЬЯНОВА)
- Yes. No. I don't know... (Да. Нет. Не знаю…), 2010, fiction, 16 min., by Aksinya GOGLENKOVA (Аксинья ГОГЛЕНКОВА)
- Za kromkoy dnya (За кромкой дня), 2010, documentary, 26 min., by Anton KHIZHNYAKOV (Антон ХИЖНЯКОВ)
- Zapiski molodogo cheloveka (Записки молодого человека), 2010, fiction, 3 min., by Roman SUKHACH (Роман СУХАЧ)
- Zheleznaya starukha (Железная старуха), 2010, fiction, 13 min., by Andrei ABASHKIN (Андрей АБАШКИН)
- Zhili knizhnye deti (Жили книжные дети), 2010, documentary, 14 min., by Olga KLYACHINA (Ольга КЛЯЧИНА)
- Zhizn, identitchnaya naturalnoy (Жизнь, идентичная натуральной), 2010, fiction, 14 min., by Mikhail KURCHEVNYOV (Михаил КУРЧЕВНЕВ)
- Zolotoe platye (Золотое платье), 2010, fiction, 10 min., by Aleksey MARKOV (Алексей МАРКОВ)
- Blue Sky. Black Bread (Синее небо. Черный хлеб), 2009, documentary, 21 min., by Ilya TOMASHEVICH (Илья ТОМАШЕВИЧ)
- It Seems to Be Over, But it May Not Be (Это кажется, что прошло, а на самом деле может и не прошло), 2009, fiction, 19 min., by Maksim ZYKOV (Максим ЗЫКОВ)
- Podvorye. Drugoy mir (Подворье. Другой мир), 2009, documentary, 38 min., by Olga SHIKALOVA (Ольга ШИКАЛОВА)
- Sami-Sari (Сами-Сари), 2009, documentary, 9 min., by Armina ARUTYUNYAN (Армина АРУТЮНЯН), Otary POLADOV (Отари ПОЛАДОВ)
- Ship Poem (Поэма о кораблях), 2009, fiction, 16 min., by
- Stop (Остановка), 2009, fiction, 10 min., by Yulia SOLOMONOVA (Юлия СОЛОМОНОВА), Andrei KHARZEYEV (Андрей ХАРЗЕЕВ)




Awards


Best Animation film :

The Women’s Day Gift (Подарок), 2010, by Mikhail DVORIANKIN (Михаил ДВОРЯНКИН)

Second Best Animation Film :

Once more (Еще раз), 2010, by Mariya ARKHIPOVA (Мария АРХИПОВА), Yekaterina OVCHINNIKOVA (Екатерина ОВЧИННИКОВА), Tatyana OKRUZHOVA (Татьяна ОКРУЖНОВА), Natalia PAVLYCHEVA (Наталья ПАВЛЫЧЕВА), Yelena PETROVA (2) (Елена ПЕТРОВА (2)), Alina YAKHYAYEVA (Алина ЯХЪЯЕВА)

Best documentary :

Tanya Number 5 (Таня "5-ая"), 2011, by Dmitriy KUBASOV (Дмитрий КУБАСОВ)

Second Best Documentary Film :

Blue Sky. Black Bread (Синее небо. Черный хлеб), 2009, by Ilya TOMASHEVICH (Илья ТОМАШЕВИЧ)

Third Best Documentary Film :

Heritage (Наследство), 2010, by Fariz AKHMEDOV (Фариз АХМЕДОВ)

Best feature film :

It Seems to Be Over, But it May Not Be (Это кажется, что прошло, а на самом деле может и не прошло), 2009, by Maksim ZYKOV (Максим ЗЫКОВ)

Second Best featrure film :

Reaching Out To Mama (Дотянуться до мамы), 2010, by Olga KAPTUR / TOMENKO (Ольга КАПТУР / ТОМЕНКО)

Third Best Feature Film :

Without words (Без слов), 2010, by Ivan SHAKHNAZAROV (Иван ШАХНАЗАРОВ)