Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics

Moscow (Russia) - 21 December 2010 -

http://www.kinopressa.ru/

2016 2015 2014 2012 2011 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1999



 

Best Film Nominees


The Stoker, 2010

(Кочегар)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


How I Ended This Summer, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)


Silent Souls, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



Best First Film Nominees


Another Sky, 2010

(Другое небо)


Dmitriy MAMULIA
(Дмитрий МАМУЛИЯ)


My Joy, 2010

(Счастье мое)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)


Reverse Motion, 2010

(Обратное движение)


Andrei STEMPKOVSKY
(Андрей СТЕМПКОВСКИЙ)



Best Director Nominees


The Stoker, 2010

(Кочегар)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


How I Ended This Summer, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)


Melody for the Barrel Organ, 2009

(Мелодия для шарманки)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)


Silent Souls, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



Best Screenplay Nominees


The Stoker, 2010

(Кочегар)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


How I Ended This Summer, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)


Melody for the Barrel Organ, 2009

(Мелодия для шарманки)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)


Silent Souls, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



Best Cinematography Nominees.


Another Sky, 2010

(Другое небо)


Dmitriy MAMULIA
(Дмитрий МАМУЛИЯ)


How I Ended This Summer, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)


Silent Souls, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



Best Set Decoration Nominees


Battle for honor. The Brest Fortress, 2010

(Брестская крепость)


Aleksandr KOTT
(Александр КОТТ)


The Stoker, 2010

(Кочегар)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


How I Ended This Summer, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)


Silent Souls, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



Best Music Nominees


The Stoker, 2010

(Кочегар)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


Truce, 2010

(Перемирие)


Svetlana PROSKURINA
(Светлана ПРОСКУРИНА)


Silent Souls, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



 


Burnt by the Sun 2: Exodus, 2010

(Утомленные солнцем 2 : Предстояние)


Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)


Outro, 2010

(Outro)


Yulia PANASENKO
(Юлия ПАНАСЕНКО)


The Edge, 2010

(Край)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


It Has Been Raining Since Yesterday, 2009

(Со вечора дождик)


Valentin OLSHVANG
(Валентин ОЛЬШВАНГ)






Awards


Best film :

The Stoker (Кочегар), 2010, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best directing :

Aleksey BALABANOV for the film The Stoker (Кочегар), 2010, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best Screenplay :

Denis OSOKIN for the film Silent Souls (Овсянки), 2009, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best Cinematography :

Pavel KOSTOMAROV for the film How I Ended This Summer (Как я провел этим летом), 2009, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Best Set Decoration :

Anastasia KARIMULINA for the film The Stoker (Кочегар), 2010, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best music :

Valery DIDULA for the film The Stoker (Кочегар), 2010, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best actress :

Olga DEMIDOVA for the film Reverse Motion (Обратное движение), 2010, by Andrei STEMPKOVSKY (Андрей СТЕМПКОВСКИЙ)

Best actor :

Sergey PUSKEPALIS for the film How I Ended This Summer (Как я провел этим летом), 2009, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Grigori DOBRYGIN for the film How I Ended This Summer (Как я провел этим летом), 2009, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Best Actress in a Supporting Role :

Renata LITVINOVA for the film Melody for the Barrel Organ (Мелодия для шарманки), 2009, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Yulia PERESILD for the film The Edge (Край), 2010, by Aleksey UCHITEL (Алексей УЧИТЕЛЬ)

Best Actor in a Supporting Role :

Yevgeni MIRONOV for the film Burnt by the Sun 2: Exodus (Утомленные солнцем 2 : Предстояние), 2010, by Nikita MIKHALKOV (Никита МИХАЛКОВ)

Best first film :

My Joy (Счастье мое), 2010, by Sergey LOZNITSA (Сергей ЛОЗНИЦА)

Best documentary :

Outro (Outro), 2010, by Yulia PANASENKO (Юлия ПАНАСЕНКО)

Best Animation film :

It Has Been Raining Since Yesterday (Со вечора дождик), 2009, by Valentin OLSHVANG (Валентин ОЛЬШВАНГ)


Kira MURATOVA : Prize Miron CHERNEKO