Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


"NIKA" Prizes

for 2003

Moscow (Russia) - 23 April 2004 -

http://kino-nika.com/

2019 2018 2017 2016 2013 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1990 1989 1988 1987



 

Best Feature Film nominees


Blagoslovite zhenshchinu, 2003

(Благословите женщину)


Stanislav GOVORUKHIN
(Станислав ГОВОРУХИН)


Magnitnye buri, 2003

(Магнитные бури)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)


Starukhi, 2003

(Старухи)


Gennadi SIDOROV
(Геннадий СИДОРОВ)


Koktebel, 2003

(Коктебель)


Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Boris KHLEBNIKOV (Борис ХЛЕБНИКОВ)


Vozvrashchenie, 2003

(Возвращение)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)


Ruski Kovcheg, 2002

(Русский ковчег)


Alexandre SOKUROV
( Александр СОКУРОВ)



Best Documentary Nominees


Freski, 2003

(Фрески)


Alexander GUTMAN
(Александр ГУТМАН)


Neft, 2003

(Нефть)


Murad IBRAGIMBEKOV
(Мурад ИБРАГИМБЕКОВ)


Tishe!, 2003

(Тише!)


Viktor KOSSAKOVSKY
(Виктор КОСАКОВСКИЙ)



Best Animation Film Nominees


Karlik Nos, 2003

(Карлик Нос)


Ilya MAKSIMOV
(Илья МАКСИМОВ)


Petersburg, 2003

(Петербург)


Irina EVTEYEVA
(Ирина ЕВТЕЕВА)


Poltora kota, 2002

(Полтора кота)


Andrei KHRZHANOVSKY
(Андрей ХРЖАНОВСКИЙ)



Best Director Nominees


Magnitnye buri, 2003

(Магнитные бури)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)


Starukhi, 2003

(Старухи)


Gennadi SIDOROV
(Геннадий СИДОРОВ)


Vozvrashchenie, 2003

(Возвращение)


Andrei ZVIAGINTSEV
(Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)


Bumer, 2002

(Бумер)


Pyotr BUSLOV
(Пётр БУСЛОВ)



Best Screenplay Nominees


Magnitnye buri, 2003

(Магнитные бури)


Vadim ABDRASHITOV
(Вадим АБДРАШИТОВ)


Starukhi, 2003

(Старухи)


Gennadi SIDOROV
(Геннадий СИДОРОВ)


Progulka, 2003

(Прогулка)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)



 


shik, 2003

(Шик)


Bakhtyar KHUDOINAZAROV
(Бахтиер ХУДОЙНАЗАРОВ)


Bednyy bednyy Pavel, 2003

(Бедный бедный Павел)


Vitali MELNIKOV
(Виталий МЕЛЬНИКОВ)


Klyuch ot spalni, 2003

(Ключ от спальни)


Eldar RIAZANOV
(Эльдар РЯЗАНОВ)






Awards


Best feature film :

Vozvrashchenie (Возвращение), 2003, by Andrei ZVIAGINTSEV (Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Best documentary :

Neft (Нефть), 2003, by Murad IBRAGIMBEKOV (Мурад ИБРАГИМБЕКОВ)

Best Animation film :

Poltora kota (Полтора кота), 2002, by Andrei KHRZHANOVSKY (Андрей ХРЖАНОВСКИЙ)

Best directing :

Magnitnye buri (Магнитные бури), 2003, by Vadim ABDRASHITOV (Вадим АБДРАШИТОВ)

Best Screenplay :

Alexander MINDADZE for the film Magnitnye buri (Магнитные бури), 2003, by Vadim ABDRASHITOV (Вадим АБДРАШИТОВ)

Best Cinematography :

Mikhail KRICHMAN for the film Vozvrashchenie (Возвращение), 2003, by Andrei ZVIAGINTSEV (Андрей ЗВЯГИНЦЕВ)

Best music :

Sergey SHNUROV for the film Bumer (Бумер), 2002, by Pyotr BUSLOV (Пётр БУСЛОВ)

Best Set Decoration :

Yelena ZHUKOVA for the film Ruski Kovcheg (Русский ковчег), 2002, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Natalya KOCHERGINA for the film Ruski Kovcheg (Русский ковчег), 2002, by Alexandre SOKUROV ( Александр СОКУРОВ)

Best actor :

Viktor SUKHORUKOV for the film Bednyy bednyy Pavel (Бедный бедный Павел), 2003, by Vitali MELNIKOV (Виталий МЕЛЬНИКОВ)

Best actress :

Valentina BEREZUTSKAIA for the film Starukhi (Старухи), 2003, by Gennadi SIDOROV (Геннадий СИДОРОВ)

Best Actor in a Supporting Role :

Sergey MAKOVETSKY for the film Klyuch ot spalni (Ключ от спальни), 2003, by Eldar RIAZANOV (Эльдар РЯЗАНОВ)

Andrei PANIN for the film shik (Шик), 2003, by Bakhtyar KHUDOINAZAROV (Бахтиер ХУДОЙНАЗАРОВ)

Best Actress in a Supporting Role :

Inna CHURIKOVA for the film Blagoslovite zhenshchinu (Благословите женщину), 2003, by Stanislav GOVORUKHIN (Станислав ГОВОРУХИН)