Kinoglaz

 

Diary of events

- Stop Press

On current release

Festivals

 

Films

DVDs

- Watch on line

Names

Articles

Production

History

Seminars


Bibliography


Ongoing events

 

Awards

Box office

 

Statistics

 

Partnerships

 

Site map

Links

Contacts


Search with Google    


Annual award of the Guild of Historians of Cinema and Film Critics

Moscow (Russia) - 21 December 2010 -

http://www.kinopressa.ru/

2018 2017 2017 2016 2015 2014 2012 2011 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1999 2018



 

Best Film Nominees


Kochegar, 2010

(Кочегар)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


Kak ya provel etim letom, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)


Ovsyanki, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



Best First Film Nominees


Drugoe nebo, 2010

(Другое небо)


Dmitriy MAMULIA
(Дмитрий МАМУЛИЯ)


Schastye, 2010

(Счастье мое)


Sergey LOZNITSA
(Сергей ЛОЗНИЦА)


Obratnoe dvizhenie, 2010

(Обратное движение)


Andrei STEMPKOVSKY
(Андрей СТЕМПКОВСКИЙ)



Best Director Nominees


Kochegar, 2010

(Кочегар)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


Kak ya provel etim letom, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)


Melodiya dlya sharmanki, 2009

(Мелодия для шарманки)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)


Ovsyanki, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



Best Screenplay Nominees


Kochegar, 2010

(Кочегар)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


Kak ya provel etim letom, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)


Melodiya dlya sharmanki, 2009

(Мелодия для шарманки)


Kira MURATOVA
(Кира МУРАТОВА)


Ovsyanki, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



Best Cinematography Nominees.


Drugoe nebo, 2010

(Другое небо)


Dmitriy MAMULIA
(Дмитрий МАМУЛИЯ)


Kak ya provel etim letom, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)


Ovsyanki, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



Best Set Decoration Nominees


Brestskaya krepost, 2010

(Брестская крепость)


Alexander KOTT
(Александр КОТТ)


Kochegar, 2010

(Кочегар)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


Kak ya provel etim letom, 2009

(Как я провел этим летом)


Aleksey POPOGREBSKY
(Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)


Ovsyanki, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



Best Music Nominees


Kochegar, 2010

(Кочегар)


Aleksey BALABANOV
(Алексей БАЛАБАНОВ)


Peremirie, 2010

(Перемирие)


Svetlana PROSKURINA
(Светлана ПРОСКУРИНА)


Ovsyanki, 2009

(Овсянки)


Aleksey FEDORCHENKO
(Алексей ФЕДОРЧЕНКО)



 


Uyomlennye solntsem 2 : Predstoyanie, 2010

(Утомленные солнцем 2 : Предстояние)


Nikita MIKHALKOV
(Никита МИХАЛКОВ)


Outro, 2010

(Outro)


Yulia PANASENKO
(Юлия ПАНАСЕНКО)


Kray, 2010

(Край)


Aleksey UCHITEL
(Алексей УЧИТЕЛЬ)


So vetchora dojdik, 2009

(Со вечора дождик)


Valentin OLSHVANG
(Валентин ОЛЬШВАНГ)






Awards


Best film :

Kochegar (Кочегар), 2010, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best directing :

Aleksey BALABANOV for the film Kochegar (Кочегар), 2010, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best Screenplay :

Denis OSOKIN for the film Ovsyanki (Овсянки), 2009, by Aleksey FEDORCHENKO (Алексей ФЕДОРЧЕНКО)

Best Cinematography :

Pavel KOSTOMAROV for the film Kak ya provel etim letom (Как я провел этим летом), 2009, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Best Set Decoration :

Anastasia KARIMULINA for the film Kochegar (Кочегар), 2010, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best music :

Valery DIDULA for the film Kochegar (Кочегар), 2010, by Aleksey BALABANOV (Алексей БАЛАБАНОВ)

Best actress :

Olga DEMIDOVA for the film Obratnoe dvizhenie (Обратное движение), 2010, by Andrei STEMPKOVSKY (Андрей СТЕМПКОВСКИЙ)

Best actor :

Sergey PUSKEPALIS for the film Kak ya provel etim letom (Как я провел этим летом), 2009, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Grigori DOBRYGIN for the film Kak ya provel etim letom (Как я провел этим летом), 2009, by Aleksey POPOGREBSKY (Алексей ПОПОГРЕБСКИЙ)

Best Actress in a Supporting Role :

Renata LITVINOVA for the film Melodiya dlya sharmanki (Мелодия для шарманки), 2009, by Kira MURATOVA (Кира МУРАТОВА)

Yulia PERESILD for the film Kray (Край), 2010, by Aleksey UCHITEL (Алексей УЧИТЕЛЬ)

Best Actor in a Supporting Role :

Yevgeni MIRONOV for the film Uyomlennye solntsem 2 : Predstoyanie (Утомленные солнцем 2 : Предстояние), 2010, by Nikita MIKHALKOV (Никита МИХАЛКОВ)

Best first film :

Schastye (Счастье мое), 2010, by Sergey LOZNITSA (Сергей ЛОЗНИЦА)

Best documentary :

Outro (Outro), 2010, by Yulia PANASENKO (Юлия ПАНАСЕНКО)

Best Animation film :

So vetchora dojdik (Со вечора дождик), 2009, by Valentin OLSHVANG (Валентин ОЛЬШВАНГ)


Kira MURATOVA : Prize Miron CHERNEKO